Skip to content
Menu
  • #415 (bez tytułu)
  • #418 (bez tytułu)
  • #420 (bez tytułu)
  • #422 (bez tytułu)
  • #424 (bez tytułu)
  • #426 (bez tytułu)
  • #428 (bez tytułu)
  • #430 (bez tytułu)
  • #432 (bez tytułu)
  • #434 (bez tytułu)
  • #436 (bez tytułu)

Telefon komórkowy. Wolność czy ograniczenie?

Posted on 7 października 202110 października 2021 by nowinypaderewy

W ostatnich latach nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez telefonu komórkowego. Telefony przestają już pełnić swoją pierwotną funkcję – połączeń głosowych, a stają się centrum naszego życia. Nie dziwi nikogo dokonywanie płatności telefonem, nauka za jego pomocą, używanie go do celów rozrywkowych, czy nawet do prowadzenia firmy.

Nasuwa się pytanie – czy centralizacja całego naszego życia w jednym urządzeniu jest dla nas dobra? Czy nie stanowi to ograniczenia naszej wolności?

Wszyscy mamy w pamięci sytuację sprzed kilku dni, kiedy to doszło do awarii kluczowych portali społecznościowych, z których większość z nas korzysta za pomocą telefonów komórkowych. Wielu z nas poczuło się nieswojo.

Należy wskazać też na sytuację, kiedy to urzędujący wciąż Prezydent USA – D. Trump został pozbawiony możliwości publikowania postów oraz komunikacji z wieloma wyborcami przez grupę zarządzającą największymi portalami.

Zastanówmy się, czy ogromne ułatwienie, uproszczenie i przyspieszenie wielu czynności przez dokonywanie ich za pomocą telefonów komórkowych nie daje pola do ograniczenia naszej wolności? Czy przeniesienie centrum naszego życia w ekran smartphone’a pozwala nam zachować nad nim pełną kontrolę? Należy jednak pamiętać, że życie bez telefonów komórkowych praktycznie jest niemożliwe.

Jednocześnie zachowujmy czujność, chrońmy swoje dane osobowe i pamiętajmy, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z człowiekiem.

Wojciech Magiera


Uważam, że na tą kwestię można spojrzeć dwojako w moim przypadku. Jako 38-letni mężczyzna, ojciec, mąż i oczywiście też syn, telefon komórkowy (smartfon) daje wiele możliwości szybkiego załatwienia spraw bieżących (przelew bankowy, mail, szybkie przesłanie plików), co jest naprawdę bardzo wygodne. Nie stoję w kolejkach, nie muszę pobierać dodatkowych blankietów, aby przelać komuś pieniążki za wykonaną usługę, tak naprawdę nie muszę wychodzić z domu, aby zrobić zakupy. Jest to bardzo komfortowe, ale ta strefa komfortu, może też być w jakimś stopniu destrukcyjna. Jak wspomniałem mam rodzinę i o tę relację nie zadbam telefonem. W artykule opisany był ostatni „krach” wiodących social mediów (Facebook, Instagram) czy komunikatorów. Przeczytałem wtedy bardzo ciekawą wypowiedź pewnego piłkarza z czołowego europejskiego klubu, który po tych wydarzeniach napisał na swoich social mediach takie słowa.

„Wczoraj padł Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger – nie było kontaktu ze światem zewnętrznym, więc nie pozostało nic innego jak usiąść z żoną w domu i porozmawiać przy filiżance kawy. Okazało się, że to bardzo fajna kobieta 🙂 ”

Oczywiście tę sytuację można potraktować z przymrużeniem oka, ale jednak pokazuje ona doskonale, jak głęboko smartfony wręcz wrzeźbiły się w naszą codzienność. Wyjście z domu bez telefonu oznacza katastrofę, nie tylko utratę kontaktów, ale również miliona danych, zdjęć, artykułów, informacji tych ważnych i tych nieistotnych.

Myślę, że znalezienie odpowiedniego balansu między rzeczywistością a światem wirtualnym jest tutaj kluczowe. Te urządzenia (dobrodziejstwo XXI wieku) mają nam pomagać i służyć oraz w jakimś stopniu zapewniać rozrywkę, a nie pożerać czas, który moglibyśmy spędzić inaczej.

Mam 11-letniego syna i tutaj jest druga strona medalu. Każdy dzieciak w jego wieku ma smartfon, najnowsze urządzenia często niedostępne dla zwykłych Kowalskich z racji ceny. Mój Tomek ma starą Nokie (3310) z klawiaturą bez dostępu do Internetu, bez możliwości robienia zdjęć. Czy czuje się przez to gorszy od swoich rówieśników? W jakimś stopniu tak rozmawiałem z nim o tym. Uważam jednak, że będzie bardziej szczęśliwym dzieckiem i spędzi swoje dzieciństwo na budowaniu prawdziwych relacji z drugim człowiekiem, będzie spędzał czas z kolegami na powietrzu, grał w gry, chodził po drzewach itp., tak jak to było za naszych czasów, że tak to określę. Znajdźmy ten balans, o którym wspomniałem wyżej jak najszybciej, gdyż będziemy mieli taki świat do życia, jaki sobie stworzymy.

38-letni mężczyzna


Wolność i ograniczenie, zależy.

Anonim


Wolność, łatwy dostęp do informacji, łatwa komunikacja z ludźmi i światem.

Uczennice II LO im. Marii Konopnickiej


Telefon jest narzędziem i to od nas zależy, w jaki sposób go wykorzystujemy.

Tomasz Rożek


Czasem chciałabym wyłączyć telefon i nie czuć presji, że zadzwoni do mnie ktoś z rodziny czy pracy z ważną wiadomością. Z drugiej strony, ostatnia awaria Facebooka przeszła u mnie prawie niezauważona. Telefon to narzędzie i jest takie, jakim go czynimy. Młotkiem można wybudować dom – ale można też zabić.

Anonim


Telefon komórkowy to w mojej opinii, przede wszystkim wolność.

Wolność swobodnego przepływu informacji oraz brak ograniczeń.

Żyjemy w globalnej wiosce, w której nie ma podziałów czy cenzury. W Internecie mamy dostęp do wszystkiego, od artykułów naukowych po rozrywkę. Telefon komórkowy tylko pomaga nam w codziennym życiu. Każdy człowiek posiada wolną wolę, więc sam jest w stanie dozować sobie ilość informacji oraz filtrować niepotrzebne.

Anonim


Wszystko zależy od naszej świadomości jako użytkowników. Telefon może być używany jako narzędzie w wielu sytuacjach życia codziennego. Jeżeli jednak nie potrafimy wyegzekwować od siebie ograniczeń w sięganiu po smartfony, konsekwencje mogą być zgubne (syndrom permanentnego rozproszenia, FOMO, itd.)

Anonim


Telefon jako narzędzie pracy jest niezwykle wygodną opcją, szczególnie dla osób samozatrudnionych. Możemy pracować w każdym miejscu na świecie, odpisując klientom na plaży. Pojawia się temat czasu pracy, przemęczenia zawodowego. Sama przyznaje, nie umiem efektywnie odpoczywać. Wszystko może przerodzić się w uzależnienie, ale dopóki nie popadniemy w skrajności, wszystko jest dla ludzi.

Nie uważam, że każda osoba spędzająca dużo czasu w telefonie ma problem, dla niektórych to swoista terapia. Ja poza pracą nad reklamą swojego salonu w social mediach, ciągle szukam nowości, przy okazji odpisując klientom słuchając muzyki.

Anonimowa Pani


Nie sądzę, iż każda z osób używających telefon ma z nim problem – Nie potrafi zaprzestać korzystania z urządzenia. Większość osób często używa telefonu, jako rzecz która tylko ułatwia czynność, jaką wykonujemy. Przykładem jest używanie telefonu do słuchania muzyki przez aplikacje „Spotify”, co dla niektórych może być dobrą rzeczą, wspomagającą nasze zajęcie.

Gal Anonim 0.2

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Ostatnie wpisy

  • 21 marca – pierwszy dzień wiosny. Co także obchodzimy tego dnia?
  • Międzynarodowy Dzień Kobiet
  • Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt
  • Światowy Dzień Wody
  • Coraz więcej ofiar przemocy domowej. Jak ją rozpoznać i znaleźć pomoc?

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archiwa

  • marzec 2023
  • luty 2023
  • październik 2021

Kategorie

  • Inne
  • Kultura
  • Mieszkania
  • Moda
  • Rozrywka
  • Wiadomości
  • Zwierzęta
©2023 | Powered by WordPress & Superb Themes